Komfortowe wyprawy rowerowe – jak dobrać odzież i akcesoria?
Komfortowe wyprawy rowerowe – jak dobrać odzież i akcesoria?

Wyprawy rowerowe – te bliższe i te dalsze to uwielbiana przez wielu aktywność. Walory zdrowotne, możliwość zwiedzania i przebywania wśród natury, a także pomysł na urlop – miłośnicy jazdy rowerem znają oraz doceniają jej liczne zalety. Niezależnie od tego, czy jazda rowerem jest dyscypliną uprawianą profesjonalnie, czy rekreacyjnie, niezbędny jest prawidłowy dobór odzieży oraz akcesoriów. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy kompletowaniu rowerowego stroju i co zawsze warto mieć przy sobie, wybierając się na wycieczkę rowerową – zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

Bezpieczeństwo wypraw rowerowych – jakie wyposażenie jest niezbędne?

Kluczowym aspektem każdego rodzaju aktywności fizycznej jest bezpieczeństwo. W przypadku wypraw rowerowych odnosi się ono do:

 1. korzystania z kasku – jest to absolutna konieczność zarówno podczas jazdy szosowej, jak i w terenie górskim czy miejską ścieżką rowerową

 2. elementów odblaskowych – warto korzystać ze specjalnej odzieży sportowej z elementami odblaskowymi oraz skarpet z odblaskami, a także wyposażyć rower w odblaskowe detale

 3. zadbania o sprawność roweru przed wyprawą, a także wyposażenie go według aktualnych wytycznych. Warto wiedzieć, że zgodnie z obecnymi regułami wymagane jest następujące oświetlenie:

 • z przodu przynajmniej jedno światło pozycyjne białe lub żółte selektywne,

 • z tyłu minimum jedno światło pozycyjne czerwone i co najmniej jedno odblaskowe czerwone,

 • dodatkowo warto mieć także światła odblaskowe na kołach i na pedałach

 • obowiązkowe są sprawnie działające hamulce i dzwonek (jego dźwięk nie może być przenikliwy)

 1. sprawnego telefonu z dostępem do internetu/GPS (ważny jest także powerbank, aby można było szybko uruchomić rozładowany telefon w razie potrzeby)

 2. wody (warto pamiętać, aby pić wodę regularnie, nie dopuszczając do odwodnienia organizmu)

 3. pełnowartościowych przekąsek, jako uzupełnienie zasobów energetycznych organizmu

 4. ochrony przed promieniowaniem UV oraz przed przegrzaniem (kremy z filtrem, czapka z daszkiem – dostępne są także z czapki z materiału z filtrem UV, sportowe okulary z filtrem)

 5. zabezpieczenia miejsc słabszych np. po wcześniejszych urazach (najczęściej wykorzystywany jest do tego kinesiotaping lub specjalne opaski na stawy lub mięśnie).

Warto pamiętać o tych czynnikach już na wczesnym etapie planowania swojej wyprawy – pozwoli to dokładnie przygotować się do jazdy.

jazda rowerem

Wygodny ubiór rowerzysty – na co zwrócić uwagę?

Odzież dla rowerzysty powinna spełniać kilka kryteriów, które przemawiają za komfortem jej użytkowania i poprawą bezpieczeństwa jazdy. Należą do nich:

 • elementy odblaskowe (na koszulce, spodniach i skarpetach oraz na rowerze)

 • odpowiednie dopasowanie (w tym sporcie szczególnie ważne jest, aby odzież była odbierana jak „druga skóra” i nie krępowała ruchu zgięcia i wyprostu kolana)

 • przewiewny materiał, który sprawnie odprowadza wilgoć (np. dzięki specjalnej siateczce)

 • anatomiczny krój

 • płaskie szwy

 • w przypadku długich spodnich warto zwrócić uwagę na specjalną strefę kolan.

Czynniki te są ważne zarówno przy wyborze koszulek, jak i spodenek oraz skarpet (długich lub krótkich).

Z akcesoriów dodatkowych szczególnie ważne są rękawiczki rowerowe zabezpieczające przed otarciami dłoni długo trzymanych na kierownicy oraz przed powstawaniem odcisków i pęcherzy.

Dla osób wybierających intensywne trasy przygotowane zostały także skarpety i spodnie kompresyjne.

Sprawna regeneracja rowerzysty

Dla profesjonalnych kolarzy oraz dla osób, których trasy są dalekie, szczególnie ważna jest sprawna regeneracja mięśni po wysiłku. Przed kolejnym dniem treningu kolarskiego lub przed dalszym etapem wycieczki rowerowej warto zadbać o prawidłowy odpoczynek. Pomóc może w tym masaż lub specjalna odzież regeneracyjna. Oprócz akcesoriów do regeneracji ważne jest przede wszystkim rozciąganie po wysiłku, zdrowy sen, dbałość o nawodnienie i wartościowy posiłek. Jest to podstawa, aby organizm sprawniej odzyskał siły po wyprawie rowerowej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl