Dbałość o zdrowie i dobrą kondycję można połączyć z troską o środowisko naturalne! Jedną z możliwości, na którą warto zwrócić uwagę, jest odzież sportowa z materiałów pochodzących z recyklingu. Jak się okazuje, da się w taki sposób stworzyć funkcjonalne, dobrej jakości ubrania treningowe, które nie tylko są wygodne, ale też mają atrakcyjny wygląd. Przykładem na trening w zgodzie z naturą jest nowa kolekcja Bloom – zobacz, co jest modne tej wiosny i o czym, poza dobrą odzieżą należy pamiętać w wiosennych treningach!
Wiosna z kompresją – jak zacząć trenować w odzieży kompresyjnej?
Wiosenna aura zachęca do próbowania nowości. Jeżeli ktoś do tej pory nie trenował w odzieży kompresyjnej, a jest zainteresowany jej działaniem – o każdej porze roku można ją włączyć do swoich ćwiczeń! Wybór odzieży kompresyjnej CEP jest duży. W wersji wiosennej dostępne są m.in. skarpety kompresyjne z kolekcji Bloom. Zostały one tak zaprojektowane, żeby dostarczać stopniowanego ucisku. Poprawia on krążenie w obrębie nóg, co sprawia, że mięśnie są lepiej odżywione. Skarpety kompresyjne pomagają też zapobiegać gromadzeniu się kwasu mlekowego w mięśniach i poprawiają propriocepcję.
Dla osób, które jeszcze nie korzystały ze skarpet kompresyjnych mamy garść wskazówek: jak założyć skarpety kompresyjne, jak długo je nosić i kiedy należy je zakładać – wszystko to zebraliśmy w artykule: Jak efektywnie korzystać ze skarpet kompresyjnych w czasie treningu.
Odzież sportowa na wiosnę
Wraz z nadejściem nowego sezonu warto zrobić przegląd swojej wiosennej odzieży treningowej. Uwzględniając kwietniową i majową aurę, do treningów na świeżym powietrzu przydatne będą zarówno długie legginsy sportowe, jak i szorty. Wybierając ćwiczenia na sali gimnastycznej ciekawą propozycją z kolekcji wiosennej Bloom jest crop top. Przyda się on nie tylko do fitnessu i aerobicu, ale też do biegania w upalne dni, gdy nadejdzie lato.
Dobrze dopasowana, funkcjonalna odzież sportowa odgrywa ważną rolę w treningach o każdej porze roku. Oddychający materiał i wygoda to ważny element mający wpływ na komfort podczas aktywności fizycznej, ale też na bezpieczeństwo. Dla zapracowanych, którzy na aktywność ruchową mogą sobie pozwolić dopiero wieczorami, warto postawić na elementy odblaskowe (częściowo są one dostępne także w limitowanej kolekcji Bloom).
O czym warto pamiętać w wiosennych treningach?
Poza dobrą odzieżą, obuwiem sportowym i rozgrzewką, a także rozciąganiem po wysiłku, należy pamiętać o charakterystyce tego sezonu. To właśnie wiosną wiele osób zgłasza fizjoterapeutom, trenerom i lekarzom zmęczenie, osłabienie i spadek odporności, klasyfikowane często jako przesilenie wiosenne. Aby zmniejszyć ryzyko tych objawów i móc cieszyć się wiosenną aktywnością, ważna jest:
-
dobrze zbilansowana dieta – aby dostarczyć sobie koniecznych składników odżywczych (w razie wątpliwości należy skontaktować się z dietetykiem), a także prawidłowe nawodnienie
-
regeneracja – przesilenie wiosenne sprawia, że organizm może potrzebować więcej czasu na odpoczynek
-
zabezpieczenie miejsc zimowych urazów – jeżeli zimą, np. na stoku lub na oblodzonym chodniku doszło do kontuzji, należy w pierwszych wiosennych treningach w szczególny sposób zadbać o tę okolicę. Ważne jest prawidłowe wyleczenie urazu i przygotowanie się do kolejnych aktywności przez ćwiczenia stabilizacyjne i proprioceptywne dobrane przez fizjoterapeutę. W razie potrzeby do pierwszych treningów po kontuzji można skorzystać z opaski elastycznej, opaski kompresyjnej lub kinesiotapingu – rodzaj pomocy ortopedycznej należy skonsultować z fizjoterapeutą lub lekarzem.
Fizjoterapeuci z praktyki gabinetowej i rozmów ze swoimi pacjentami wiedzą, jak wiele osób z różnych przyczyn robi zimą przerwę od aktywności, a wiosną chciałoby znów zacząć trenować. Powody rezygnacji z treningów zimą są różne. Najczęściej pacjenci wymieniają nawracające infekcje, kontuzje, a u młodych mam – ciągłe infekcje dzieci, które zupełnie zaburzają cały rozkład dnia. Wiosną jednak, gdy sytuacja wraca do normy, dni są dłuższe i jest cieplej – mnóstwo osób, które nie miały możliwości trenować w poprzednich miesiącach, zaczynają wracać do ćwiczeń. Zalecane jest tu szczególne przygotowanie: początkowo krótszy i mniej intensywny trening, obserwacja własnego organizmu i konsultacja z fizjoterapeutą lub trenerem, którzy pomogą bezpiecznie wrócić do aktywności.
Podsumowując, dobre przygotowanie do sezonu, rozgrzewka, prawidłowa dieta i wygodna odzież to ważne czynniki w rozpoczynającym się wiosennym sezonie. Bądźmy aktywni, dbając równocześnie o zdrowie i naturę!