Czym kierować się przy wyborze spodni kompresyjnych?
Czym się kierować przy wyborze spodni kompresyjnych?

Nadchodzi wiosna, a wraz z nią pierwsze treningi w tych aktywnościach, od których część osób, z różnych przyczyn musiała zrobić przerwę na czas zimowy. Jazda na rowerze, bieganie, rolki i inne sporty na świeżym powietrzu czekają na rozpoczęcie nowego sezonu! Jeżeli ktoś jeszcze nie próbował kompresji – teraz jest dobry moment na włączenie jej do treningów.

Dzisiaj przybliżamy temat spodni kompresyjnych, zbierając w jednym miejscu wskazówki dotyczące ich doboru i stosowania. Zachęcamy do lektury!

Co dają spodnie kompresyjne w treningu?

Spodnie kompresyjne mogą przynieść w sporcie wiele korzyści:

  • Dzięki nim mięśnie są lepiej ukrwione i odżywione, co przekłada się na jakość ich pracy.

  • Wyjątkowe znaczenie może mieć zastosowanie spodni kompresyjnych po przerwie w treningach – czyli np. wracając do sportu po kontuzji, czy właśnie po przerwie zimowej. Dzięki stopniowanemu uciskowi poprawia się czucie głębokie, a to sprawia, że jest mniejsze ryzyko urazu dotyczącego okolic objętych kompresją. Będzie to przydatne zwłaszcza podczas biegania, ale też w innych aktywnościach angażujących mięśnie nóg.

 

Jak dobrać rozmiar spodni kompresyjnych?

Dobór rozmiaru spodni kompresyjnych zależy od wybranej marki odzieży, gdyż każdy producent może wprowadzić własne zasady pomiaru. Dla spodni kompresyjnych marki CEP jest to pomiar obwodu uda w najszerszym miejscu. Następnie, po uzyskaniu wyniku należy go porównać z tabelą rozmiarów na stronie producenta.

rozmiar spodni kompresyjnych

Ważne jest, aby rozmiar został prawidłowo dopasowany, gdyż tylko wtedy spodnie kompresyjne spełniają swoje funkcje. Kierując się zwykle noszonym rozmiarem, bez dokonania pomiaru obwodu uda może okazać się, że spodnie nie przylegają do łydki lub uda prawidłowo. Wtedy mogą się fałdować, co zmieni rozkład kompresji, a w niektórych miejscach może być ona niewielka lub wcale nie występować.

Warto zwrócić uwagę na to, że spodnie kompresyjne dla kobiet i mężczyzn mają nieco inny fason, a więc wyróżnia się spodnie kompresyjne damskie i spodnie kompresyjne męskie.

Ponadto spodnie kompresyjne o danym rozmiarze mogą nieco inaczej działać w zależności od indywidualnej budowy ciała. Najważniejsze jest, aby w każdym miejscu prawidłowo przylegały do skóry.

Jak zakładać spodnie kompresyjne?

Warto wyrobić sobie taki nawyk, aby spodnie kompresyjne zakładać podobnie jak długie skarpety kompresyjne. O prawidłowym zakładaniu skarpet kompresyjnych pisaliśmy w artykule: Jak efektywnie korzystać ze skarpet kompresyjnych w czasie treningu?

Szybkie założenie spodni kompresyjnych, trzymając je za górną część, podobnie jak przy wkładaniu innych spodni (np. dresowych) może spowodować nieprawidłowe ułożenie się materiału. Powinien on rozłożyć się gładko i równo. Dzięki temu w okolicy łydki stopień kompresji będzie wynosił 20 – 30 mmHg, a w obrębie uda 8 – 12 mmHg.

Jeżeli ktoś nie miał wcześniej do czynienia z kompresją i nie zakładał nigdy odzieży kompresyjnej – bez obaw, to nic trudnego! Wystarczy usiąść i zakładać spodnie od dolnego brzegu nogawki i powoli rozwijać je przez łydkę, sprawdzając, czy nie ma nigdzie zagięć lub sfałdowań. Następnie należy dokładnie założyć nogawkę przez kolano i udo, aż na biodra (na kolanie i na biodrach znajduje się materiał funkcyjny).

Po założeniu spodni kompresyjnych warto sprawdzić, czy dobrze przylegają. Takie zakładanie spodni kompresyjnych, razem z prawidłowym doborem rozmiaru przynosi największe korzyści dla mięśni i sprawności obiegu płynów w obrębie nóg.

spodnie kompresyjne

Na co zwrócić uwagę przy zakupie spodni kompresyjnych?

Jest kilka istotnych cech spodni kompresyjnych, na które warto zwrócić uwagę, wybierając model dla siebie. Najważniejsze z nich, oprócz dobrze dobranego rozmiaru, to:

  • dobrej jakości materiał

  • płaskie szwy

  • możliwość regulacji szerokości w pasie

  • elementy odblaskowe, zwiększające widoczność

  • przydatne kieszonki.

W spodniach kompresyjnych marki CEP stopniowany ucisk dostarczony jest dzięki specjalistycznym panelom TRUE COMPRESSION, z wykorzystaniem technologii MEDI.


Podsumowując, chcąc rozpocząć treningi z użyciem spodni kompresyjnych, warto wiedzieć, jaki rozmiar wybrać, a także – w jaki sposób je założyć, aby w pełni korzystać z ich możliwości. Duże znaczenie ma dobrej jakości materiał, płaskie szwy i inne czynniki, których znajomość pozwoli wybrać najlepszy model dla siebie.

spodnie kompresyjne damskie

spodnie kompresyjne męskie

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl