Jak efektywnie korzystać ze skarpet kompresyjnych w czasie treningu?
Jak efektywnie korzystać ze skarpet kompresyjnych w czasie treningu?

 

Chcesz wypróbować odzież kompresyjną i zastanawiasz się, czy sprawdzi się w Twojej dyscyplinie sportu? Planujesz zakup skarpet kompresyjnych i szukasz informacji, jak z nich korzystać? Przygotowaliśmy wskazówki dla osób, które planują włączenie do swoich treningów kompresję – sprawdź kiedy zakładać skarpety kompresyjne, jak długo można w nich chodzić, a także na co zwracać uwagę przy ich zakładaniu.

 

Do jakich treningów warto zakładać skarpety kompresyjne?

Skarpety uciskowe mogą zapewnić wiele korzyści, w tym usprawnić obieg krwi w obrębie nóg, poprawić wytrzymałość mięśni, zmniejszyć ryzyko skurczu podczas wysiłku i przyspieszyć regenerację. Dzięki takim właściwościom są one z powodzeniem stosowane m.in. w sporcie.

Do dyscyplin, w których warto wypróbować skarpety kompresyjne, należą m.in.:

  • bieganie

  • jazda na rowerze

  • piłka nożna

  • jazda na nartach

  • trening siłowy

  • joga

  • fitness

  • jazda na łyżwach

  • lekkoatletyka

  • trekking.

 

Pierwszy trening w skarpetach kompresyjnych

Zaczynając testowanie skarpet kompresyjnych, najlepiej za pierwszym razem założyć je na krótszy trening. Wtedy będzie możliwość przyzwyczajenia się do odczucia kompresji. Jest to także moment, aby móc zauważyć, czy skarpety dobrze przylegają do łydek, czy nie wywołują dyskomfortu oraz czy nie zwijają się na stopie łydce. Jeżeli pojawią się wątpliwości dotyczące prawidłowego dopasowania stopnia kompresji i doboru skarpet uciskowych, najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem medycyny sportowej.

 

Jak zakładać skarpety kompresyjne, aby korzystać z ich działania?

Aby skarpety kompresyjne przyniosły możliwie najwięcej korzyści, należy prawidłowo je założyć. Ważne jest, aby część na palce znalazła się dokładnie na swoim miejscu. Podobnie jest z częścią piętową. Tylko wtedy kompresja odpowiednio się rozłoży, zapewniając mięśniom lepsze ukrwienie i odżywienie.

U osób, które zaczynają treningi z kompresją, w praktyce, podczas zakładania skarpet może okazać się przydatne zwinięcie skarpety w harmonijkę. Następnie, stopniowo należy założyć ją na palce stóp, śródstopie i na piętę. Bardzo przydatny może okazać się w tym momencie ściągacz na śródstopiu, zabezpieczający przed rolowaniem się skarpet w obuwiu (taki ściągacz znaleźć można w skarpetach CEP). Następnie, sprawdzając, czy skarpeta dobrze układa się na stopie, rozwija się ją wyżej, poprzez staw skokowy, aż po łydkę.

W czasie zakładania skarpety należy zwracać uwagę, czy na jej powierzchni nie pojawiły się zagięcia (mogłyby one zmniejszyć skuteczność działania kompresji). Wybierając skarpety o dobrze dobranym rozmiarze, zaufanej firmy zmniejsza się ryzyko przesuwania się skarpety w obuwiu oraz jej zsuwania i rolowania na łydce.

skarpety kompresyjne

 

Jak długo można mieć założone skarpety kompresyjne?

Skarpety kompresyjne można mieć założone przez cały trening, jeśli ćwiczenia w nich są komfortowe. Podczas noszenia skarpet uciskowych ważne jest, aby były one dobrze dopasowane i wygodne. Gdy pojawia się dyskomfort, należy zdjąć skarpety i skonsultować ich dobór ze specjalistą (np. z fizjoterapeutą). Ważne jest także to, aby skarpety kompresyjne co pewien czas wymieniać (zwłaszcza wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia ich włókien).

 

Czy skarpety kompresyjne należy zdjąć zaraz po wysiłku?

Skarpety kompresyjne założone na czas wysiłku najlepiej zostawić jeszcze na nogach po zakończeniu treningu, jednak niezbyt długo. Jest to ważne, aby zapobiegać nierównomiernemu rozłożeniu się kwasu mlekowego w mięśniach nóg.

Wśród biegaczy nie brakuje też zwolenników skarpet regeneracyjnych, zakładanych dopiero po wysiłku.

 

Skarpety kompresyjne – rozmiary i rodzaje

Skarpety uciskowe są dostępne w różnych rozmiarach i długościach. Powinny być one dobrze dopasowane, zarówno do wielkości stopy, jak i do rodzaju aktywności. Przed założeniem skarpet na trening należy upewnić się, że nie są one zbyt ciasne ani zbyt luźne.

Dostępnych jest wiele różnych rodzajów skarpet uciskowych, a wśród nich:

Chcąc dobrze dobrać rozmiar skarpet, należy zmierzyć obwód nad kostką w najwęższym miejscu. Dobrze dopasowane skarpety kompresyjne mogą przynieść wiele korzyści u osób trenujących – warto je wypróbować!

skarpety męskie

skarpety damskie

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl