Zbliżający się czas wyjazdów weekendowych i wakacyjnych to dobry moment, aby pomyśleć o zdrowiu swojego układu krążenia. Prawidłowy obieg wszystkich płynów jest ważny, aby zapobiegać obrzękom i powikłaniom, a także gromadzeniu się krwi w dystalnych częściach ciała. Warto pamiętać, że problemom z układem naczyniowym sprzyja zarówno pozycja siedząca, jak i upały. Dlatego warto w czasie podróży zaopatrzyć się skarpety kompresyjne, dzięki którym lot samolotem lub wielogodzinna jazda samochodem nie będą aż tak dużym wyzwaniem dla zdrowia.
Podróż z kompresją - profilaktyka dla układu krążenia
Krążenie płynów zachodzi prawidłowo wtedy, gdy funkcjonujemy w sposób naturalny, chodzimy i wykonujemy swoje codzienne czynności. Organizm człowieka jest przystosowany do ruchu, a wtedy, kiedy musi dłużej pozostać w jednej pozycji, zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Szczególnie jest to wyrażone w czasie wakacji lub wyjazdów na długie weekendy i we wszystkich momentach, gdy nie można zmienić pozycji.
W takiej sytuacji należy pamiętać o ćwiczeniach, takich jak np. krążenia stopami oraz zginanie i prostowanie kolan. Ważne jest także korzystanie z każdego postoju, aby wyprostować nogi, przejść się i wykonać lekką gimnastykę. Jednak profilaktyka przeciwzakrzepowa to coś więcej. Specjaliści w takich sytuacjach zalecają, aby zażyć przepisane przez lekarza leki wspomagające krążenie, a przed podróżą zaopatrzyć się w odzież kompresyjną.
Kompresja w podróży - dlaczego warto?
Każda dalsza podróż związana jest z koniecznością utrzymywania przez dłuższy czas pozycji siedzącej. Przebywanie przez kilka godzin w fotelu zaburza funkcjonowanie układu krążenia, zwłaszcza u osób mających skłonności do żylaków. Podczas jazdy mogą więc pojawić się obrzęki w okolicy kostek i łydek, a także bolesne skurcze nóg.
Jednym z groźniejszych powikłań siedzenia w bezruchu jest zakrzepica żylna, do której dochodzi, gdy krew długo zalega w dystalnych częściach ciała, takich jak np. stopy i łydki. Mogą się tworzyć wtedy skrzepliny, bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Największe ryzyko powstania zakrzepów istnieje w czasie podróży samolotem. Dzieje się tak ze względu na dużą zmianę ciśnienia w kabinie, w której podróżują pasażerowie. To sprawia, że spowalnia się przepływ krwi, a jednocześnie zwiększa się jej gęstość. Wszystko to sprzyja nadmiernemu krzepnięciu.
Warto więc podjąć wszystkie możliwe środki zapobiegania zakrzepicy. W tym celu przed wyjazdem należy zapytać lekarza, jak wspomóc działanie układu krążenia na czas podróży. Specjalista może zalecić odpowiednie leki, które zabezpieczą przed powikłaniami żylnymi na czas urlopu, a w przypadku osób wysokiego ryzyka także na okres pourlopowy. Chirurdzy naczyniowi zalecają także korzystanie w podróży z odzieży kompresyjnej.
Skarpetki kompresyjne - ulga dla nóg
Stopniowany ucisk stosowany w skarpetach kompresyjnych długich zapobiega zaleganiu płynów w najdalszych częściach kończyny dolnej. Dzięki temu, że kompresja największa jest w obrębie stopy i zmniejsza się wraz z wysokością, krew ciągle jest wypychana do obiegu i sprawnie krąży. Takie działanie układu krążenia zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów. Równocześnie kompresja zapobiega wystąpieniu obrzęku limfatycznego, który również ma tendencję do pojawiania się w czasie upałów. Dlatego warto zabierać skarpety kompresyjne w każdą podróż. Aby korzystanie z takich akcesoriów w czasie wakacji było komfortowe, ważny jest prawidłowy dobór stopnia kompresji do obwodu w najszerszym miejscu łydki.
Dobrze dopasowane skarpety kompresyjne będą wspomagać ukrwienie kończyn dolnych, a także zapobiegać bolesnym skurczom mięśni, ze względu na poprawę ich ukrwienia i odżywienia. Pozwoli to cieszyć się wyjazdem, bez bólu nóg oraz powikłań. Dlatego warto pamiętać o skarpetach kompresyjnych, wybierając się w podróż wakacyjną oraz służbową. Wiele wzorów, deseni i kolorów pozwoli wybrać takie, które spełnią oczekiwania każdego podróżnika.